top of page

Gıda sektörünün ihtiyaçlarını ortaya koymak, sektörel sorunlara inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunmak üzere kurulan Güvenilir Ürün Platformu tarafından ikincisi düzenlenen Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future Ödül Töreni’nde deprem bölgesindeki zirai üretim ve tarımsal ekonomiye dikkat çekildi. Yerel üretime destek için ‘El Ele’ teması ile Crowne Plaza İstanbul Florya ev sahipliğinde gerçekleştirilen Zirve, yoğun katılım ve ilgi gördü.

Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, "Gıdanın ne kadar önemli olduğu her geçen gün biraz daha ortaya çıkıyor. Bugün burada gıdanın güvenilir olması konusunda farkındalık oluşturmak için bir araya geldik. Deprem felaketi sonrası başlattığımız Üreten Yöre Üreten Türkiye projesi ile kırsaldaki üretimi gündeme getiriyoruz. Deprem bölgesinde üretimin başlatılarak arttırılması için güçlerimizi birleştiriyoruz bugün."

BEE'O Genel Müdürü Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, "Burada gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için ne yapabiliriz diye toplandık bu konuyu kamuoyuna duyurmak için basın ile iş birliği içerisindeyiz. Bilhassa gıda üretimi ve iklim krizinin gündemde olduğu Dünya Gıda Gününde yaptığımız bu çalışmalarla aslında uluslararası bir etki oluşturmaya, toplumda güvenilir ürün bilincini oluşturmaya çalışıyoruz. Teması “el ele” olan zirvemizde zirai üretimi konuşacağız aynı zamanda tarımsal üretime nasıl dikkat çekeceğimiz konusunu "el ele" vererek gündeme alacağız. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da alanında uzman konuşmacılarımız yer alıyor. İsrafa onlarla birlikte "dur" diyeceğiz."

Oğuz Holding CEO’su Enes Örer "Bu yıl "Üreten yöre üreten Türkiye" mottosuyla bir araya geldik. Dünyadaki tüm gelişmeleri çok hassas bir jeopolitik konumda karşılayan bir ülke olduğumuz için ilk önceliğimiz kendi kendine yeten bir ülke olmak olmalı. Üretimin her alanına sahip ve hakim olma gayesindeyiz. Birinci görevimiz; öncelikle kendi kendimize yetme, kendi üretimimizi gerçekleştirme. Önce bireysel sonra şirket olarak kendi kendine yetebilme gayretindeyiz. Önümüz çok açık çünkü işine aşık insanlar burada. İşlerimiz artarak devam ediyor. Her yıl daha da çoğalacağız.

İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz "Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması hem günümüz hem gelecek için büyük öneme sahip. Bu anlamda Tarım Bakanlığımızın bu alanda attığı adımların sonuçlarını göreceğimize inanıyorum. Stratejik ürünlerde alım politikasının ve hububat stoklarımızın artırılmasını muhtemel felaketlere karşı ülkemizin gıda güvenliği konusunda atılmış adımlar olarak değerlendiriyoruz. Aynı şekilde tarımsal üretimin bir planlama doğrultuda yapılması arz talep dengesini arttırması ve fiyat istikrarını sağlaması sonucunu doğuracaktır. Bu noktada genel tarım sayımını çok önemli buluyorum. Bugün bu salonda kendi markasını oluşturmuş girişimciler görüyorum. Güvenilir gıdaya katkınız için hepimizin ayrı ayrı tebrik ediyorum."

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak "Güvenilir Ürün Platformu bu sene ikinci toplantısını çok önemli bir günü esas alarak 16 Ekim Dünya Gıda gününde gerçekleştiriyor. Bu anlamda emeği geçen herkesi kutluyorum. Üretimin sürdürülebilir olması gıda güvenliğinin olmazsa olmazı konuların başındadır. Özellikle köyden kente yapılan göç, üretimin azalmasında büyük rol oynuyor. Bunu engellemek için insanları üretime teşvik ederek, kadın kooperatiflerine hibe ve teçhizat desteğinin faydasını görüyoruz."

 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı: "Zirvenin deprem bölgesindeki tarımsal üretime dikkat çekmek için el ele temasıyla gerçekleştirilmesi bizim için son derce önemlidir. Ayrıca organizasyon boyunca yapılacak etkinliklerde tohumdan çatala kadar gıdanın her aşaması değerlendirecektir. Asrın afetini yaşayan 11 ilimiz tarımsal açıdan önemli bir konuma sahiptir. Bakanlık olarak buraların yeniden ayağa kaldırılması için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu bölgelerimizi yeniden ayağa kaldırılması için14 milyar TL ye yakın tarımsal ödeme desteği sağladık. Hayvanları telef olan yetiştiricilerimizin hayvanlarının tedarik edilip dağıtımını yaptık. Sektörün sürdürülebilirliği için bölgeyi yakından takip edip anında müdahale ediyoruz."

 

İstanbul Valisi Davut Gül "Özellikle ürünlerin tohumdan başlayarak muhafaza edilmesi bunun ekiminin sağlanması çiftçinin desteklenmesi kadınlar başta olmak üzere kooperatifleşmenin sağlanması, ürünlerin markalaşmasının sağlanması çok değerli çalışmalar. Zirvenin el ele yapılmasını çok önemli buluyorum ve bugün burada yerel üreticiye elini uzatan platformu ve üyelerini tebrik ediyorum. Gördüğüm şey şu; zaman ve emek harcıyorsanız mutlaka başarılı oluyorsunuz."

2023aciliskonusmalari1.jpg
2023aciliskonusmalari2.jpg
2023aciliskonusmalari3.jpg
2023aciliskonusmalari4.jpg

TARIMA DEĞER KATAN GAZETECİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Gıda ve tarım sektörünün farkındalığını arttıran gazetecilerin ödüllendirildiği Tarıma Değer Katan Kalemler Ödül Töreni’nde bu yıl iki gazeteci ödüllendirildi. Güvenilir Ürün Platformu İstişare Kurulu tarafından belirlenen isimler Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer ve Anadolu Ajansı’ndan Eda Topçu oldu.

tarimadegerkatangazeteciler.jpg
bottom of page